Blog

Jak zorganizować dziecku urodziny i okiełznać rozbrykaną grupę?

lis 30, 2021

Jeśli zastanawiasz się, jak zorganizować przyjęcie urodzinowe, przede wszystkim porozmawiaj z dzieckiem o jego oczekiwaniach i marzeniach. Poszukaj inspiracji w Internecie, postaw na piękne dekoracje, pomyśl o torcie. W kolejnym kroku wybierz zaś odpowiedniego animatora, który potrafi zrealizować te wizje! Na pewno chcesz zorganizować dziecku fajne urodziny. Najlepszym sposobem jest zapewnienie mu niezapomnianych atrakcji urodzinowych. Pomoże w tym profesjonalny animator, który potrafi zaangażować, rozbawić i zaciekawić dzieci. A przede wszystkim najpierw je okiełznać. Wydaje się niemożliwe?

Krótka historia o organizacji urodzin

Opowiem ci pewną historię. Jest piękny słoneczny dzień, cała rodzina w doskonałych humorach. Szczególnie twoje dziecko. Bo to już dziś! Nadeszły wreszcie jego upragnione urodziny! Słychać pierwszy dzwonek do drzwi, przybywają goście. Wpada Ania z tej samej klasy, Zosia z podwórka, tuż za nią sąsiad Antek i Krzyś, syn przyjaciół. Ekipa się powiększa, w końcu jest już całkiem sporo dzieciaków. Zaczynają dokazywać, poziom decybeli rośnie. Zaplanowałeś mnóstwo atrakcji, ale jak tu się przebić, kiedy oni szaleją w najlepsze. Trudno się zorganizować nawet, by zaśpiewać zwykłe „sto lat”. Twoje dziecko powoli staje się mniej zadowolone, bo nikt nie zwraca uwagi, że to właśnie JEGO dzień!

A teraz WRÓĆ! Opowiedzmy tę historię raz jeszcze. A więc schodzą się kumple i przyjaciółki twojego dziecka. Zaczyna się robić gwarno i… wtedy wkraczam ja. Proponuję angażujące atrakcje animacyjne, dzieciaki nadal w doskonałych humorach spędzają wspólnie czas, celebrując urodziny twojego dziecka. Po prostu jestem w stanie szybko okiełznać towarzystwo! Na pewno zastanawiasz się, czy mam czarodziejską różdżkę? Nie! Mam kilka sposobów na rozbrykane grupy, które zawsze działają. Przeczytaj o nich poniżej.

Jak zorganizować dziecku urodziny i okiełznać rozbrykaną grupę?

Kontrakt dla dzieci

Czy byłeś kiedyś na szkoleniu dla dorosłych? Trener zwykle proponuje uczestnikom zawarcie kontraktu, czyli ustalenie zasad, których wszyscy będą się trzymać. Informuje ich także o kwestiach organizacyjnych: przedstawia się, mówi, co będzie się działo, ile to potrwa itp. To działa, ponieważ lubimy wiedzieć, co nas czeka. Chcemy znać plan, bo dzięki niemu możemy się przygotować.

Dlaczego inaczej miałoby być z dziećmi? One też lubią wiedzieć. Dlatego zawsze informuję moją grupę, kim jestem, co tu robię, po co przyszłam. Mówię też, jaki jest plan imprezy urodzinowej, cel warsztatów, jak długo będą trwały poszczególne atrakcje i co ich czeka później, na przykład swobodna zabawa. To najlepsza motywacja, by utrzymać skupienie dzieci.

Już na wstępie zapowiadam też niespodziankę, która czeka uczestników po zakończeniu atrakcji urodzinowych. Świetnie w tej roli sprawdza się na przykład wata cukrowa. Liczy się także sposób przekazania tych informacji. Najczęściej jest to wyjątkowa misja, którą cała grupa ma do wykonania. A po udanym zadaniu wszystkich gości czeka słodka niespodzianka.

Jak zorganizować urodziny dla dziecka

Niebanalne atrakcje urodzinowe

Dobre pomysły na urodziny to kluczowa sprawa. Umówmy się, urodzinowe atrakcje są interesujące na pierwszych kilku dziecięcych imprezach. Kiedy urodziny urządza każdy kolega z przedszkola czy ze szkoły, z czasem stają się nudne i przewidywalne. Dzieci lubią nowości i oryginalne propozycje, dlatego takie zajęcia, gry i zabawy warto im zapewnić.

Na urodzinach dziecięcych świetnie sprawdzają się miniwarsztaty łączące zabawę z nauką. Dzieci uwielbiają dowiadywać się nowych rzeczy (pamiętacie jeszcze te wszystkie „a dlaczego?”). Jeśli dostarczymy im nowej wiedzy i zaangażujemy w intersujące zadania, jesteśmy w stanie utrzymać ich uwagę na długo. Pozwólmy im dotknąć, dosypać, pomieszać – po prostu doświadczyć. Będzie to możliwe na przykład podczas warsztatów korzystania z długopisów 3D czy podczas własnoręcznego przygotowywania materiałów takich, jak świeczki, mydełka, gniotki lub slime.

Taka wersja urodzinowych atrakcji ma jeszcze jeden ogromny plus. Dzieci własnoręcznie przygotowują coś, co mogą potem zabrać do domu i pochwalić się rodzicom. To rewelacyjny sposób, by móc utrzymać uwagę od początku aż do zakończenia zajęć. Duma z efektów – bezcenna!

I najważniejsza zasada: atrakcje urodzinowe muszą być dopasowane indywidualnie do każdej grupy. Ale jak to zrobić, kiedy nie znamy przecież dzieci, nie wiemy, co lubią itd. Jak wspomniałam na początku, nie mam czarodziejskiej różdżki. Nie mam też czarodziejskiej kuli, z której mogę się tego dowiedzieć. Ale mam… doświadczenie!

Doświadczenie pedagogiczne

Wszystkie opisane wyżej sposoby i pomysły nie pomogą okiełznać grupy rozbrykanych dzieci, jeśli animator nie ma odpowiedniego doświadczenia. Głównym celem animatora powinno być to, by wszyscy uczestnicy urodzin skorzystali i wyciągnęli jak najwięcej z czasu, który ma on dla gości. Doświadczony animator ma narzędzia, by cel ten zrealizować.

Jednak wiele sytuacji w pracy animatora potrafi zaskoczyć. Nigdy nie wiemy do końca, jakie zastaniemy warunki, z jaką grupą będziemy pracować, jakie są oczekiwania dzieci i rodziców. Nie możemy więc w 100% zaplanować przebiegu imprezy urodzinowej. Pomagają tu cechy takie, jak elastyczność i spontaniczność, ale przede wszystkim doświadczenie w pracy z dziećmi.

Doświadczony animator – najlepiej także z wykształceniem pedagogicznym – przerobił już wiele scenariuszy, ma na swoim koncie liczne trudne sytuacje, poradził sobie z niejedną rozbrykaną grupą. Potrafi więc dostosować się i zaproponować atrakcje, które zaangażują grupę i zapewnią niezapomniane chwile dla gości, usatysfakcjonują rodziców, a przede wszystkim sprawią, że solenizant poczuje się wyjątkowo.