Blog

Zalety jesiennej aury w zabawach animacyjnych

lis 1, 2017

Polska złota jesień potrafi mile zaskoczyć i być naprawdę piękna. Jeżeli „Pani Jesień” pozwoli spędzić czas na świeżym powietrzu – róbmy to jak najczęściej. Zabawy w parku, gdy na ziemi leżą kolorowe liście oraz piękne kasztany z pewnością sprawią, że u każdego milusińskiego pojawi się uśmiech. Co w sytuacji, gdy za oknem pochmurna i deszczowa aura, która nie zachęca do wspólnych spacerów z dzieckiem?„ Smak Dzieciństwa” podpowie jak spędzić czas z pociechą zarówno, gdy mamy piękną i kapryśną „Panią Jesień”.

 

Wystarczy trochę kreatywności i odpowiedniego ubrania

„Jesienna bitwa”

zabawa, podczas której główną rolę odgrywają liście. Same przygotowania do jesiennej bitwy wywołują wiele pozytywnych emocji. Zaczynamy od ułożenia dużej kupki z liści. Hmmm może warto zrobić konkurs – kto pierwszy stworzy największą górę z liści? Idąc w kierunku kreatywności z liści możemy stworzyć figury geometryczne bądź mur obronny – wszystko to, co nam przyjdzie do głowy z pewnością będzie ciekawym rozwiązaniem. Kolejny krok, jeden z przyjemniejszych to ogłoszenie bitwy. Wygrywa ta osoba, która wokół siebie ma najmniejszą ilość liści.

„Polowanie na kałuże”

spodoba się zarówno dzieciom jak i dorosłym. Zakładamy długie kalosze, kurtki przeciwdeszczowe i wyruszamy na poszukiwanie małych i dużych kałuży. Im większa tym lepsza zabawa, która polega na skakaniu po kałuży. Kto znajdzie ich najwięcej ten wygrywa. Hmmm… czasami najprostsze zabawy sprawiają najwięcej „frajdy”.

„Unikalna biżuteria prosto od Pani Jesień”

Jesień to wyjątkowo pora roku, która obdarowuje nas „skarbami”, z których możemy wyczarować niemal wszystko. Podczas wspólnego spaceru warto zachęcić malucha do zbierania „cudeniek”, które można wykorzystać do wykonania pięknej biżuterii. Park to skarbnica darów Pani Jesieni – do ręcznie robionej biżuterii przyda się wszystko tj. kasztany, żołędzie, jarzębiny, patyczki, liście. Do jesiennej pracowni warto dodać guziki, agrafki, koraliki, mulinę wszystko co znajdzie się w domu. Gdy już wszystko będzie gotowe po prostu pozwól maluchowi puścić wodze fantazji.

„Kasztanowo – żołędziowe ludziki”

Czas na wykonanie wyjątkowej rodziny z darów Pani Jesieni. Możemy do tego wykorzystać kasztany, żołędzie, jarzębinę oraz zapałki. Rola rodzica polega głównie na przygotowaniu patyczków z zapałek oraz wykonanie dziurek w kasztanach – znacznie ułatwi to pracę maluchom. To jak będę wyglądać ludziki, pozostaw wyobraźni milusińskiego, który jest specjalistą w tej dziedzinie i z pewnością poradzi sobie z tym zadaniem.

Malowanki, kolorowanki, wycinanki

Liście po raz kolejny odgrywają ważną rolę w rozwijaniu wyobraźni u dzieci a jednocześnie urozmaicają zabawy, które możemy wykorzystać na wiele sposobów.

Obrazki z liści – idealny materiał na stworzenie oryginalnego obrazu. Najprostszy sposób to przyklejanie liści na białą kartkę papieru. Natomiast jeżeli chcemy stworzyć trwałą pracę wykorzystajmy do tego antyramę.

Dla urozmaicenia prac plastycznych zrezygnujmy z kolorowego papieru w zamian wykorzystajmy liście, z których również możemy powycinać ciekawe wzory.

A co jeżeli pomalujemy liście farbami i zaczniemy je odbijać na kartonie? Wspólnie z milusińskim sprawdźmy, co ciekawego możemy w ten sposób stworzyć.

Jesienny spacery po lesie

Ta wielobarwna pora roku sprzyja spacerom po lesie. Grzybobranie! To jest to! Ale grzybobranie można również zrobić w domu. Co prawda z materiałów plastycznych, ale też daje radość. Potrzebne będą rolki po papierze, kolorowy papier, farby, klej i nożyczki. Trzonem grzyba będzie pomalowana farbami rolka po papierze, a kapelusz dzieciaki wykonują z papieru. Tu już działa wyobraźnia jakiego grzyba wykonujemy. Może być nawet muchomor!

Jesień może okazać się wyjątkową porą roku na kreatywne zabawy z dziećmi. Mimo „kapryśnej pogody” nie zniechęcajmy się do Pani Jesieni, która obdarowuje nas na każdym kroku „skarbami”. Jak widać w powyższym tekście „skarby” te można wykorzystać na wiele sposobów, a tak naprawdę największym skarbem wymienionych zajęć jest kreatywne spędzenie czasu z dzieckiem.