Blog

10 powodów – Dlaczego NIE warto organizować urodzin dziecka samodzielnie?

cze 2, 2017

Pojęcie – animator cały czas jest nowym tematem w Polsce. Mimo to coraz więcej rodziców decyduje się na podjęcie współpracy z firmą animacyjną – i bardzo dobrze, gdyż w zabieganym trybie życia jest to bardzo dobre rozwiązanie.

W trakcie początkowych przygotowań do przyjęcia okazuje się, że lista gości jest bardzo długa – jak to możliwe? Odpowiedź jest następująca – popularne wśród dzieci jest zapraszanie całej klasy na przyjęcie urodzinowe. Przeciętna klasa liczy od około 20 do 25 uczniów – taka liczba dzieci może przestraszyć niejednego rodzica, ale nie fachowca! Ponadto czas, który rodzic miał poświęcić na organizacje urodzin (a jest to niemała liczba godzin) warto przeznaczyć na spędzenie czasu z dzieckiem. Jest to możliwie tylko wtedy, gdy za przeprowadzenie urodzin będzie odpowiedzialny animator.

Poniżej dla czytelników czeka 10 pytań, które powinny zmotywować do pewnych refleksji.

1. Jesteś gotowy? Na organizację urodzin dla gromady dzieci?

Organizacja przyjęcia urodzinowego jest nie lada dużym wyzwaniem, które wymaga od rodziców ogromnego zaangażowania. Samo przygotowanie przekąsek, zabawek oraz przestrzeni do zabawy to już sporo załatwiania. Do tego dochodzi pilnowanie dzieci, zapewnienie bezpieczeństwa podczas zabaw, przygotowanie alternatywnych atrakcji dla małych gości, którzy nie potrafią odnaleźć się w grupie. Nie można zapomnieć o posprzątaniu po urodzinach. Oszczędności wcale nie są duże biorąc pod uwagę masę obowiązków, które spotykamy podczas organizacji urodzin dla dziecka. Warto zaufać profesjonalistom, którzy mają doświadczenie, a przede wszystkim lubią spędzać czas z gromadą maluchów.

2. Podejmiesz się przygotowania popularnych atrakcji podczas przyjęcia urodzinowego?

Moc atrakcji – warto zapewnić dzieciom podczas przyjęcia urodzinowego, przecież zależy nam by pojawiły się uśmiechy na ich twarzach. Czy rodzic jest w stanie zapewnić atrakcje tj.:

  • malowanie buziek – dzieci uwielbiają zamieniać się w postacie bajeczne, zwierzęta, pięknego motyla czy groźnego pirata;
  • skręcanie baloników – hit, na każdej imprezie, każdy mały gość pragnie otrzymać żyrafę, pieska, kotka, szablę, kwiatka, motylka i wiele innych;
  • pokaz baniek mydlanych XXL – tego nie może zabraknąć, gdy dopisuje nam słoneczna pogoda, oraz gdy zabawy odbywają się na świeżym powietrzu. Od razu podpowiem, że najlepsze, największe bańki powstają przy użyciu profesjonalnego oraz bezpiecznego płynu;
  • żywa maskotka – każde dziecko marzy o spotkaniu z Minionkiem, Kubusiem Puchatkiem czy przyjaznym tygryskiem;
  • zajęcia plastyczne – białe kartki, kolorowanki plus kredki to zdecydowanie za mało. Coś co zainteresuje małych gości to malowanie na szkle profesjonalnym farbkami, origami, własnoręczne wykonanie biżuterii, zdobienie figurek itp.;
  • zabawy z chustą i tunelem animacyjnym – wspaniałe atrakcje, które świetnie integruję grupę małych i dużych gości;
  • zawody sportowe – podczas, których nie może zabraknąć skoków workach, rzutu do celu, noszenie woreczka na głowie.
    Czy rodzic jest w stanie zapewnić wyżej wymienione atrakcje? Odpowiedzmy sobie sami na te pytanie.

3. Czy współczesne bajki są Ci dobrze znane?

Tematyczne urodziny coraz częściej są organizowane dla najmłodszych gości. Tematyka jest różnorodna m.in. „ Kraina lodu”, „Minionki”, „Smerfy”, „Strażak Sam” itd. – wszystko to co uwielbiają dzieci. Dobrze przeprowadzane tematyczne przyjęcie wymaga od prowadzącego zapoznanie się z fabułą bajki oraz głównymi postaciami. Kolejny krok to dopasowanie zabaw, które będą nawiązywać do bajki. Bardzo ważne jest również ozdobienia miejsca, w którym odbędą się zabawy. Oczywiście nie można zapomnieć o odpowiedniej charakteryzacji maluchów i jak samego prowadzącego. Wszystkie wyżej wymienione działania sprawią, że dziecko poczuje się jak jeden z bohaterów swojej ulubionej bajki.
Organizacja tematycznego przyjęcia to duża odpowiedzialność. Jeżeli zdecydujesz się na pomoc profesjonalistów wystarczy podać tytuł bajki – a animatorzy zajmą się wszystkim. Firmy specjalizujące się w organizacji przyjęć okolicznościowych dla dzieci mają do tego typu działań odpowiednie akcesoria i w praktyce mogą przygotować wszystko to o czym marzą milusińscy.

4. Czy jesteś w stanie znaleźć się w dwóch miejscach jednocześnie, by zapewnić najmłodszym bezpieczeństwo?

Organizując urodziny dla dzieci bardzo ważne jest zapewnienie im bezpieczeństwa. Wiemy o tym doskonale, że przy gromadzie brzdąców oczy należy mieć oczy dookoła głowy. Wyobraźmy sobie urodziny organizowane w ogrodzie. Przykładowy scenariusz – jedno dziecko będzie miało ochotę skorzystać z toalety, drugie coś przekąsić, trzecie płacze, ponieważ się przewróciło, czwarte zaczepia rówieśników a pozostali mają ochotę na zawody sportowe. Przy większej grupie dzieci urodziny prowadzi minimum dwóch animatorów – to doskonałe rozwiązanie, które wpływa na lepszą jakość bezpieczeństwa. Jeden z nich prowadzi zabawy animacyjne, natomiast drugi przytuli, gdy ktoś się przewróci, zaprowadzi do toalety, pocieszy itp. Każdy rodzic chce jak najlepiej, w związku z tym pozwólmy fachowcom zadbać o bezpieczeństwo podczas przyjęć okolicznościowych dla maluchów.

5. Czy potrafisz zapewnić atrakcję marzeń?

Coraz częściej chcemy zapewnić na urodzinach atrakcję, która na długo zapadanie w pamięci dzieci. Kupując na własną rękę „super” atrakcję możemy wpaść w niezłe tarapaty finansowe. W najgorszym wypadku brakiem zainteresowaniem dzieci. Warto pamiętać, że większość firm organizujących przyjęcia okolicznościowe posiada „ekstra atrakcje”, którą możemy wypożyczyć na określony czas. Uśmiech gwarantowany, gdy najmłodsi ujrzą ogromny zamek dmuchany, otrzymają tęczową watę cukrową czy świeżo zrobiony popcorn. A może coś mało spotykanego – gigantyczna gra planszowa, bierki XXL. Profesjonaliści podejmą wszelkie działania, by „eksra atrakcja” budziła zachwyt wśród małych i większych gości.

6. Nie przerazi Cię 25 osobowa gromada dzieci?

Gdy mamy już ustalony termin urodzin przychodzi czas na listę gości, która wyszła całkiem długa – jak to możliwe? I nagle okazuje się, że z 25 osobowej grupy znamy raptem 3 osoby. Wyżej opisana sytuacja jest bardzo prawdopodobna, ponieważ teraz popularne jest zapraszanie całej klasy. W zasadzie powinniśmy się cieszyć, że nasze dziecko chce integrować się z rówieśnikami. Jednak urodziny na tak dużą grupę dzieci wymagają odpowiednich przygotowań i przeprowadzenia ciekawych zabaw. Ponadto osoba, która na co dzień nie ma do czynienia z gromadą milusińskich może się przerazić tak dużego przedsięwzięcia. Niekończąca się ilość pytań, krzyki, wołania o pomoc, bieganie – nawet dla najbardziej cierpliwego rodzica może doprowadzić do białej gorączki. Nie każdy potrafi wejść „ do obcej grupy dzieci” i w sposób atrakcyjny poprowadzić dla nich zabawy. Decydując się na dużą imprezę urodzinową dziecka – dla własnego zdrowia i spokoju skontaktujmy się z profesjonalistami. Animatorzy z uśmiechem na twarzy odpowiedzą na każde pytanie milusińskiego, pomogą w potrzebie, bieganie zamienią w kreatywną zabawę a krzyki w śpiewanie „ sto lat” jubilatowi – wszystko to zawdzięczamy kreatywności, która nigdy nie opuszcza profesjonalnego animatora.

7. A co w sytuacji, gdy Twoje zabawy zostaną odrzucone przez dzieci?

Wydawałoby się, że na urodziny dziecka masz wszystko przygotowane włącznie z szczegółowym scenariuszem zabaw dla małych gości. Niestety okazuje się, że żadna zaproponowana zabawa nie jest atrakcyjna dla dzieci – co doprowadza do dużego zamieszania podczas przyjęcia urodzinowego. Pojawia się nuda, która jest początkiem wymyślania przez dzieci niebezpiecznych zabaw.
Zapobiegając wyżej wymienionej sytuacji warto zaprosić animatora, który w zanadrzu ma przygotowane awaryjne zabawy dla najbardziej wymagających dzieci.

8. Gra terenowa na przyjęciu urodzinowym – myślisz, że to takie proste?

W okresie wakacyjnym rewelacyjnym rozwiązaniem na zorganizowanie interesującego czasu dla dzieci jest gra terenowa. W zasadzie, każde miejsce jest dobre: las, park, ogród,
a nawet możemy wykorzystać uroki miasta. Organizacja gry terenowej jest czasochłonne oraz pracochłonne. W zależności od rodzaju gry potrzebujmy większą bądź mniejszą grupę ludzi, których zaangażujemy w grze. Jeżeli nasza kreatywność podpowie nam, że na każdej stacji ma stać osoba z konkretnym zadaniem dla dzieci – to zapotrzebowanie na pomocników w grze jest ogromne.
Zapytam wprost – Czy zapracowani rodzice są w stanie przygotować interesujące trasę dla maluchów? Zapewnić odpowiednią ilość osób, które będą niezbędne w grze? Wymyślić zadania dla gromadki małych gości oraz zapewnić niezbędne materiały? Hmmm… może być ciężko. Zaufajmy specjalistą – animatorzy to odpowiednia grupa ludzi, które zorganizują w sposób profesjonalny grę terenową.

9. Czy doba jest dla Ciebie zbyt krótka?

W dzisiejszych czasach okazuje się, że 24h są niewystraczające na zrealizowane codziennych obowiązków. Pod koniec dnia okazuje się, że zabrakło czasu na spędzenie wspólnych chwil z rodziną, które są tak bardzo ważne. Mając ograniczony czas „rzucimy” się na organizacje urodzin kosztem czasu dla dziecka? Zamiast „główkować” nad propozycjami zabaw, stać w kolejkach po smaczne przekąski, szykować jedzenie – wybierz się na spacer z maluchem. Obowiązki dotyczące organizacji urodzin zostaw profesjonalistom.

10. Czy w dobie Internetu zachęcisz dziecko do aktywności?

Kiedyś było zupełnie inaczej, wystarczyła piłka, skakanka, biała kreda i dzieci same ze sobą potrafiły się świetnie bawić, chętnie spędzały czas wychodząc na podwórko. W dawnych czasach największą karą dla dziecka był zakaz wyjścia na zewnątrz. Teraz maluchy mogą być niezadowolone jak rodzic zachęca ich do wyjścia z pokoju i motywuje do zabawy, która nie jest związana z komputerem. W dobie „Internetu” wszystko się zmieniło, często dorośli muszą aktywizować dzieci do wyjścia czy kreatywnej zabawy. W związku z tym animator na przyjęciu urodzinowym podejmie wszelkie działania, by jubilat wraz z gośćmi w sposób twórczy spędzili czas na urodzinach. Różnorodność zaproponowanych atrakcji dla dzieci mogą być początkiem rozwoju nowych zainteresowań. Pociechy poznają ciekawe formy spędzania czasu wolnego- niekoniecznie przed komputerem. Animator, który wkracza do grupy brzdąców jest w stanie zachęcić do zabawy nawet najbardziej „ zasiedziałego” malucha. Jak to możliwe? Atrakcje profesjonalisty dla wielu dzieci są nowością. Maluchy uwielbiają zdobywać nowe doświadczenia tj. zamykanie w wielkiej bańce mydlanej czy zabawy z prawdziwym Minionkiem.

Po zapoznaniu się z artykułem chyba już wiesz, że samodzielna organizacja urodzin dla dziecka nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli zależy Ci na udanym przyjęciu swojej pociechy skontaktuj się z profesjonalistami. Firma animacyjna wysłucha, doradzi i w indywidualny sposób ułoży zabawy dla każdej gromadki dziec