Blog

O czym należy pamiętać organizując imprezy dla dzieci?

mar 20, 2018

Dla większości dzieci udział w kinderbalu jest wspaniałym przeżyciem. To czas poświęcony głównie zabawie. Możliwość spotkania się z rówieśnikami w innych warunkach niż na szkolnych korytarzach. Oderwanie od codzienności.

Impreza ma za zadanie dostarczyć dzieciom takich atrakcji, które wywołują na ich twarzach uśmiechy. Jest to nie lada wyzwanie zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy wszystko jest na wyciągnięcie ręki.

Organizując zabawy dla najmłodszych należy pamiętać o kilku aspektach, które wpłyną na jakość przebiegu imprezy. Poniżej kilka rad, z którymi warto się zapoznać.

Wiek dzieci

Wiek dzieci jest niezmiernie ważnym aspektem przy planowaniu przyjęcia. Rodzic nieświadomie może popełnić błąd przygotowując zabawy, które okażą się nieodpowiednie dla danej grupy dzieci. Inne atrakcje będą dla czterolatków, inne dla ośmiolatków. Wydaje się to oczywiste natomiast brak wiedzy i doświadczenia w tym temacie może przysporzyć sporo kłopotów. Świetnym rozwiązaniem jest zaproszenie animatora, który zna szereg zabaw i gier dla dzieci w różnym wieku.

Miejsce kinderbalu

Kolejnym ważnym aspektem przy planowaniu imprezy jest wybór miejsca. Bez względu na to czy organizatorzy zdecydują się na mieszkanie, ogród, bawialnię czy kawiarnię, należy pamiętać o bezpieczeństwie małych gości. Każde miejsce na ciekawe urodziny dla dzieci ma swoje wady i zalety.
Z ekonomicznego punktu widzenia planowanie przyjęcia w swoich czterech kątach jest z pewnością korzystne. Jednakże wymaga większego zaangażowania od strony organizatora samodzielne wystrojenie pomieszczenia, usunięcie z zasięgu wszelkich niebezpiecznych przedmiotów oraz sprzątnięcie po zabawie. W związku z ograniczeniami przestrzennymi w mieszkaniu nie przeprowadzimy zawodów sportowych czy zabaw ruchowych.
Mały metraż wcale nie oznacza gorszej jakości przyjęcia . Urodziny w „pokoju” są dobrą okazją, by zaproponować małym gościom ciekawy warsztat plastyczny, teleturniej zagadek czy kalambury.

Przyjęcie w plenerze jest świetnym rozwiązaniem, gdy sprzyja pogoda. W takich warunkach organizator powinien zapewnić namiot ogrodowy, który pełni wiele ważnych funkcji tj:

  • „jadalnia” ,
  • miejsce odpoczynku,
  • strefa bezpieczeństwa np. schowanie się przed słońcem,
  • pracowania artystyczna.

Zielona przestrzeń, aż krzyczy do maluchów „szalej, baw się, korzystaj”. Biegające brzdące nie zawsze znają umiar w zabawie. Dla dobra dzieci zabawy ruchowe powinny przeplatać się z zabawami spokojniejszymi.

Dla organizatora, który nie musi liczyć się z kosztami „figloraj” jest wygodnym rozwiązaniem. Tego typu miejsca często w ofercie mają dosłownie wszystko: opiekę nad dziećmi, przekąski, napoje, tort, miejsce do „szaleństwa”. Zanim zdecydujemy się na podjęcie współpracy z firmą, która specjalizuje się w organizacji imprez dla brzdąców – NAJPIERW JĄ SPRAWDŹMY. Najlepszym źródłem informacji są opinie internautów, śledzenie działań na Facebook-u czy sprawdzenie strony internetowej. Dobrze, jeżeli firma specjalizuje się w swojej dziedzinie i prowadzi bloga – to świadczy o pełnym profesjonalizmie.

Różne aktywności

Każde dziecko jest inne – całe szczęście, ponieważ zapanowałaby ogromna nuda, gdyby wszyscy byli jednakowi. A dzięki temu organizatorzy przyjęcia mają kolejne wyzwanie przed sobą i możliwość wykazania się pomysłowością. Jedne dzieci mają w sobie „duszę artysty” i uwielbiają warsztaty plastyczne, w trakcie których wykazują się umiejętnościami manualnymi. Drugie są szybkie, zwinne, w związku z tym realizują swoje pasje uprawiając sport. Z kolei jeszcze inne brzdące są śpiewająco – taneczne. Rozpisując scenariusz zabaw na liście powinny znaleźć się „rozmaitości” np. zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne, gry wymagającej pracy umysłowej. Uczestnictwo dzieci w różnych grach i zabawach pozwala zaangażować wszystkie zmysły, w pozytywny sposób pobudza ich umysł oraz ciało i pozwalają rozładować energię.

Zainteresowania

Perfekcyjnie byłoby dopasować gry i zabawy do zainteresowań dzieci. Szczęściarzami są ci, którzy na kinderbal zapraszają grupę piłkarzy – miłośnicy gry w piłkę nożnej, czy grupę taneczną, która bez chwili wytchnienia godzinami może tańczyć. Jest to duże uproszczenie, ponieważ można przewidzieć, które zabawy sprawią dzieciom radość.

Trudniejsze zadanie jest, gdy mali goście mają zróżnicowane zainteresowania. Dla Ani „Kubuś Puchatek” jest całym światem, natomiast dla Krzysia „Zombie” . W tej sytuacji są dwa koła ratunkowe do wyboru – zabawy uniwersalne (m.in.: zagadki o różnej tematyce, konkurs plastyczny na ulubioną postać z bajki, gry planszowe, zabawy sportowe) lub wręcz przeciwnie niestandardowe, które mogą być dla dzieci ciekawym wyzwaniem. Poniżej kilka propozycji, które mogą być inspiracją dla organizatorów:

  • zajęcia kulinarne – zdobienie ciastek, przygotowanie zdrowego deseru,
  • figurki z masy solnej,
  • malowanie na szkle,
  • pokaz mody ( dzieci za pomocą artykułów papierniczych tworzą własne stroje),
  • karaoke,
  • teleturnieje, które na co dzień oglądami w TV np. „Milionerzy bajkowi”, „Śpiewające fortepiany”, „Wielka krzyżówka”.

Wymyślanie gier i zabaw nie jest wcale takie proste, jakby się mogło wydawać. Jeżeli chcesz się sprawdzić jako organizator kinderbalu – spróbuj swoich sił. Jeżeli jednak brakuje czasu i pomysłów warto te zadanie przekazać profesjonalnej firmie animacyjnej. Animatorzy zadbają o moc atrakcji dla najmłodszych. Sprawią, że uśmiech pojawi się u każdego brzdąca.