Blog

Animator na weselu. Hit czy kit?

sie 11, 2022

Ślub i wesele to zwykle najpiękniejszy czas w życiu młodych ludzi. Zanim jednak do niego dojdzie, trzeba podjąć wiele decyzji. Pary młode zastanawiają się między innymi, czy zapraszać dzieci na wesele. Jeśli zdecydujecie się na małych gości, pamiętajcie, że są oni pełnoprawnymi uczestnikami imprezy. Jak sprawić, by bawili się równie dobrze jak rodzice? Przeczytaj tekst i dowiedz się:

  • Czy warto zaprosić animatora na wesele?
  • Jak wyglądają weselne animacje dla dzieci?
  • Jak przygotować się do animacji na weselu?

 

Czy animator na weselu jest potrzebny?

Marzycie o nim czasem od dzieciństwa, planujecie kilka lub kilkanaście miesięcy. Wesele! Ten dzień należy do Was! Będzie najpiękniejszy, jeśli goście będą bawić się jak najlepiej. Zapewniacie więc pyszne jedzenie, porywającą muzykę, kolorowe drinki i inne atrakcje. Każdy ma czuć się zaopiekowany.

A czy pomyśleliście o swoich najmłodszych gościach? Oni także są pełnoprawnymi uczestnikami imprezy. Nie oczekujcie jednak od kilkulatków, że spędzą w spokoju długie godziny przy stole, co jakiś czas wyskakując na parkiet. Być może jeszcze nie macie dzieci, jednak wierzcie nam – nie ma takiej możliwości!

Jeśli zależy Wam na zadowoleniu wszystkich gości, także najmłodszych, animator na wesele będzie strzałem w dziesiątkę. Z jednej strony zapewni dzieciom niezapomniane wrażenia, z drugiej zagwarantuje rodzicom możliwość swobodnego uczestnictwa w imprezie. Dwa w jednym! Czy może być lepiej?

animator na wesele - dzieci jedzą watę cukrową
animator na weselu - zabawa dzieci

Co robi animator na weselu?

Animator spędza z dziećmi zwykle kilka godzin podczas wesela. To wystarczający czas, żeby zrealizować pełen przekrój atrakcji animacyjnych. Będą więc zarówno warsztaty (np. tworzenie slime’a, warsztaty mydlarskie, malowanie ekotoreb), jak i zajęcia ruchowe. Zwykle po zakończonych animacjach, dzieciaki zostają z własnoręcznie przygotowanymi gadżetami, takimi jak ekotorby, świece, gniotki i inne. To przedłuża radość ze świetnej zabawy i pozwala kontynuować ją już bez obecności animatora.

Nasi animatorzy mogą także zapewnić dodatkowe atrakcje, takie jak fotobudka, wirtualna rzeczywistość, czy ostatnia nowość – a zarazem hit – interaktywna gra.

Dzięki tak szeroko zakrojonej ofercie animacyjnej, każdy maluch znajdzie coś dla siebie, a każdy rodzic w spokoju będzie mógł celebrować Wasz ważny dzień. Przeczytaj poniżej, jak zaplanować udział animatora w weselu.

 

Gdzie zorganizować animacje weselne?

Pierwszy krok to wybór odpowiedniego miejsca dla animatora i jego podopiecznych. Przede wszystkim powinniście pomyśleć o nim już przed imprezą – w trakcie przyjęcia nie będzie na to czasu.

Jest kilka miejsc, które bywają proponowane przez managerów domów weselnych, a które na pewno NIE są dobrym pomysłem. Należą do nich przedsionek, w którym nieustannie przewijają się dorośli goście, a także przestrzeń blisko sceny czy miejsce przy stole biesiadnym – gdzie panuje zbyt duży hałas. Dbając o bezpieczeństwo dzieci podczas animacji, nie planujcie zabaw w pobliżu stołów z przekąskami, a tym bardziej gorącymi napojami.

Animacje weselne w ogrodzie

W porze letniej idealną przestrzenią do animacji weselnych jest ogród. Jest tam dużo miejsca, rozkładamy naszą matę i swobodnie działamy. Pamiętajcie jednak, że i ogród ma pewne ograniczenia. Po pierwsze, nigdy nie możemy być pewni pogody. Duży upał czy nieprzewidziane opady dyskwalifikują przestrzeń ogrodową. Warto więc zaplanować miejsce awaryjne.

Po drugie, ogród sprawdzi się, ale tylko do określonej godziny, ponieważ do atrakcji animacyjnych niezbędne jest odpowiednie oświetlenie. Uciążliwe bywają także komary. Może się więc okazać, że dla komfortu maluchów w pewnym momencie animatorzy będą musieli przenieść się do wewnątrz. Inaczej jest, gdy ogród jest dostosowany, na przykład znajduje się w nim altana i oświetlenie. Tak czy inaczej – przemyślcie to dużo wcześniej. Dzięki temu oszczędzicie sobie sporo stresu.

 

Idealne miejsce dla animatora na weselu

Rozmowę z managerem domu weselnego rozpocznijcie od pytania o odrębną salę na animacje weselne. Bywa, że taka sala jest, jednak obsługa, nie poproszona o to wprost, nie wspomina o niej.

Przy niektórych atrakcjach, takich jak warsztaty, dzieciaki potrzebują skupienia. Kiedy jest zbyt głośno, animator nie jest w stanie efektywnie przekazać instrukcji. Dzięki osobnej zamkniętej przestrzeni wszyscy czują się komfortowo: dorośli mają swoją imprezę, dzieci – swoją. I trudno stwierdzić, kto bawi się lepiej 🙂

A co, jeśli faktycznie takiego pomieszczenia nie ma? Szukajcie miejsca, gdzie można wygospodarować jak największą przestrzeń dla dzieci. Zadbajcie, by już wcześniej usunięto stamtąd wszystkie niepotrzebne przedmioty, np. krzesełka, stoliki itp.

Nie ma także potrzeby, aby szczególnie dekorować to miejsce. Wszelkie weselne ozdoby mogą tu tylko przeszkadzać. Zwróćcie obsłudze uwagę, by nie przystrajała stolików białymi obrusami, ponieważ istnieje ryzyko, że zostaną one zabrudzone. Choć animatorzy dbają o porządek i sprzątają po zakończonej zabawie, mogą zdarzyć się różne sytuacje. Jeśli mają to być udane animacje, to pozwólmy dzieciom być dziećmi.

 

Kiedy rozpocząć atrakcje animacyjne na weselu?

Pary młode często zastanawiają się, kiedy powinny rozpocząć się animacje weselne dla dzieci. Podpowiadamy więc, że najlepiej wystartować po pierwszym tańcu. Mali goście będą wtedy po posiłku, a wiemy doskonale, że jeśli nie zjedzą na początku przyjęcia, to później nie będą mieli na to czasu. Animacje wciągają i angażują na tyle, że dzieci w przerwach biegną tylko się napić i po minucie wracają do zabawy.

Po posiłku dzieciaki będą mogły wziąć udział w ważnym momencie, jakim jest Wasz pierwszy taniec, a później oddadzą się już w pełni animacyjnemu szaleństwu.
Mamy też dla Was dobrą radę! Planując animacje (i inne weselne atrakcje) bierzcie pod uwagę opóźnienia. Rozpisanie czasu co do minuty nie jest dobrym pomysłem.

Zwykle życzenia trwają dłużej niż zakładacie, bywają opóźnienia w kuchni, zdarzają się niespodzianki od gości i inne nieprzewidziane sytuacje. Najlepiej, jeśli do planowanego czasu rozpoczęcia animacji doliczycie 30/40 minut opóźnienia. W przeciwnym razie animator czeka na grupę, a czas leci – zabawa z animatorem trwa wtedy krócej.

 

animator weselny dla dzieci - kreatywne zabawy na weselu

Jak długo powinny trwać animacje na weselu?

 Młode pary najczęściej decydują się na animacje weselne, które trwają 3 godziny. To dobry wybór, ponieważ przez ten czas animatorzy mogą zaproponować dużo ciekawych atrakcji. Każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Maluchy zdążą się zintegrować, by następnie bawić się wspólnie podczas dalszej części przyjęcia. Po zakończonej zabawie, animacje często trwają dalej – już bez obecności animatora. Dzieci otrzymują książeczkę, z którą mogą dalej samodzielnie pracować. Pozostają też balony czy inne własnoręcznie przygotowane podczas warsztatów gadżety.

Młodzi obawiają się niekiedy, czy dzieciaki wytrzymają do późnych godzin wieczornych/nocnych. Zupełnie niepotrzebnie. Ten dzień jest wyjątkowy, towarzyszą mu emocje. Mimo że wiele dzieci w normalnej sytuacji już by spało, tego dnia mogą uczestniczyć w animacjach do 23, a nawet do północy. O tej godzinie zwykle goście z dziećmi żegnają się z parą młodą i wychodzą do domu.

animator dla dzieci na weselu - dzieci bawią się

Dla kogo są animacje na weselu?

Przed decyzją o zaproszeniu na wesele animatora przeanalizujcie także, w jakim wieku są zaproszone dzieci. Wbrew pozorom bowiem animacje weselne nie są przeznaczone dla wszystkich. Animatorzy to nie opiekunki i nie są w stanie opiekować się maluchami poniżej 4 roku życia. Dopiero w tym wieku dzieci zwykle są w stanie współdziałać z grupą, bez rodzica.

Młodsze dzieci wymagają często indywidualnej opieki, a animator przypisany jest do grupy (1 animator na maksymalnie 10 dzieci), nie do jednego dziecka. Opiekun grupy nie może na przykład zostawić innych maluchów i szukać rodziców, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ważny jest także aspekt bezpieczeństwa – młodsze dzieci mogą nie poradzić sobie z nożyczkami, mogą także próbować zjadać akcesoria używane na warsztatach.

Nie oznacza to jednak, że dzieci poniżej 4 roku życia kategorycznie nie mogą w animacjach uczestniczyć. Często przychodzą one ze starszym rodzeństwem lub dorosłym opiekunem, który pilnuje malucha.

 

Animator na weselu = udane przyjęcie

Animator na weselu staje się dziś już normą. Młode pary dbają o swoich gości – także tych najmniejszych. Jednak by weselne animacje rzeczywiście przyniosły radość maluchom, a tym samym nowożeńcom, powinny być dokładnie przemyślane i zaplanowane. Wiecie już, o co zadbać, teraz więc wybierzcie najlepszych animatorów i cieszcie się wyjątkowym przyjęciem, które długo będzie wspominane przez wszystkich gości.

 

animacje weselne