Blog

Warsztaty dla dzieci: animacje z wartością dodaną. Ucz się, bawiąc!

mar 18, 2022

Każdy rodzic zapytany, czego pragnie najbardziej na świecie, z dużą dozą prawdopodobieństwa odpowie, że marzy o szczęściu swojego dziecka. Dwoimy się i troimy, by zapewnić dziecku szczęśliwą, bezpieczną przyszłość. Inwestujemy w jego edukację i rozwój, prześcigamy się w pomysłach, jak wesprzeć dziecko, by było szczęśliwe. Tymczasem wystarczy niekiedy dostrzec możliwości ku temu w aktywnościach pozornie niemających wiele wspólnego z rozwojem czy edukacją. Mowa o atrakcjach animacyjnych.

Animacje, czyli co?

Atrakcje animacyjne to modny ostatnio sposób organizacji różnego rodzaju imprez dla dzieci, takich jak urodziny czy komunie. Animatorów można spotkać także w restauracjach, gdzie ich rolą jest zapewnienie rodzicom chwili dla siebie podczas posiłku, czy na imprezach dla dorosłych, takich jak wesela, gdzie animator dba, by dzieciaki się nie nudziły, a dorośli mieli czas na skorzystanie z imprezy.

Animacje zaczynają towarzyszyć nam w wielu różnych sytuacjach. Dziś nie są już czymś rzadko spotykanym. Warto więc wykorzystać ich potencjał. W jaki sposób? Tak, by poza rozrywką, zapewniały dzieciom edukacyjną i rozwojową wartość dodaną. W takiej roli świetnie sprawdzą się warsztaty. Powinien je jednak poprowadzić doświadczony animator w taki sposób, by ich walor edukacyjny nie przeważył nad wartością rozrywkową. Musimy pamiętać, że wciąż ma to być świetna zabawa i przyjemność dla dzieci, nie szkolna lekcja. Takich doświadczonych animatorów na imprezy dla dzieci, którzy w swoich atrakcjach przemycają wartościowe, rozwojowe treści, znajdziecie w ekipie SMAK DZIECIŃSTWA.

Jak mówi psycholog dzieci i młodzieży, Olga Grączewska: „Wśród wszystkich popularnych obecnie atrakcji animacyjnych, to właśnie warsztaty niosą ze sobą możliwość przemycenia wartości edukacyjnej i rozwojowej. To bardzo ważne, bo nie od dziś wiadomo, że dzieci – i nie tylko – najszybciej i najbardziej efektywnie uczą się właśnie poprzez zabawę”.

warsztaty dla dzieci na urodziny
imprezy dla dzieci - warsztaty

Warsztaty dla dzieci: wartość dodana

Warsztaty, które oferują animatorzy z firmy SMAK DZIECIŃSTWA, są uwielbiane przez dzieciaki. Dzięki uczestnictwu w nich rozwijają one swój kreatywny potencjał. Zwykle tworzą coś zupełnie samodzielnie, by następnie móc zabrać to ze sobą i pochwalić się bliskim. Rozwijają dzięki temu w dzieciach poczucie własnej wartości i wiarę w swoje siły. W ofercie SMAKU DZIECIŃSTWA znajdują się różne rodzaje warsztatów, kreatywne i naukowe, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Według psycholog, Olgi Grączewskiej, każde warsztaty są warte uwagi: „Wszystkie warsztaty oferowane przez firmy animacyjne – pod warunkiem, że prowadzone są przez osoby z odpowiednim przygotowaniem, najlepiej wykształceniem pedagogicznym – kształtują w dzieciach pożądane cechy”.

Dużą popularnością cieszą się warsztaty z tworzenia slime’a, czyli plastycznej masy nazywanej „glutkiem”. Dziecko decyduje o kolorach i użytych dodatkach. Warsztat wspiera rozwój sensoryczny dzieci, pobudza kreatywność oraz odpręża. Podobnie działają uwielbiane przez dzieci zajęcia z tworzenia gniotków z kulkami orbis mającymi rewelacyjne właściwości antystresowe. Gniotki często towarzyszą później dziecku w każdej sytuacji, która wymaga rozładowania napięcia.

Majsterkowanie, czyli wykonywanie obrazków z nici naplatanych na gwoździki, poza wartością dla rozwoju artystycznej duszy dziecka, wspierają rozwój umiejętności długotrwałego skupienia na wykonywanym zadaniu oraz precyzyjne zdolności manualne.

Warsztaty mydlarskie to ciekawe zajęcia, podczas których dzieciaki tworzą mydełka z indywidualnie dobranymi dodatkami. Poznają dzięki temu zapachy i podstawy reakcji chemicznych. To także świetne wsparcie zdolności manualnych i kreatywności. Podobnie ma się rzecz z warsztatami z tworzenia kolorowych świec.

Wsparcie kreatywnej natury dziecka zapewniają także warsztaty PlayMais, czyli tworzenie z kukurydzianych klocków. Zajęcia te idealnie wpisują się w nurt nowoczesnej edukacji STEAM, nazywanej edukacją przyszłości. Łączy ona naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę. Wszelkie zabawy, takie jak ugniatanie, lepienie, sklejanie, modelowanie, tworzenie przestrzennych figur oraz obrazków 3D, wpisują się w ten nurt, a więc kształtują w dziecku kompetencje przyszłości. Rysowanie 3D to warsztat, który pokazuje, jak wiele możliwości daje technologia druku 3D z połączeniem nieograniczonej wyobraźni dziecka. Rozwija wyobraźnię, zdolności manualne i również świetnie wpisuje się w nurt edukacji STEAM.

Malowanie eko-toreb to zajęcia, podczas których dziecko może rozwijać swoje zdolności artystyczne i podkreślić indywidualizm, tworząc własny projekt torby. To także świetna okazja do przekazania wartości związanych z ekologią i zrównoważonym stylem życia. Jest to również wsparcie dziecięcego poczucia sprawczości poprzez pokazanie, że one także – przez używanie swojej torby – mają realny wpływ na środowisko. W nurcie eko pozostaje także warsztat tworzenia z drewna osikowego. Dzieciaki mogą zrobić własne, drewniane zabawki, które cieszą bardziej niż te kupione po prostu w sklepie. Przynoszą one dziecku satysfakcję z samodzielnie wykonanej pracy, a także pokazują wartość ekologiczną przedmiotów drewnianych.

Dlaczego warto realizować warsztaty na imprezie dziecka?

Warsztaty podczas imprez dziecięcych niosą ze sobą podwójną korzyść. Można powiedzieć o nich, że są rozrywką z wartością dodaną. Psycholog Olga Grączewska podsumowuje: „W dzisiejszych czasach, kiedy bardzo często obserwujemy nadużywanie przez dzieci i młodzież nowoczesnych technologii, wartość warsztatów off-line jest nie do przecenienia. Z jednej strony pobudzają one mózg do kreatywnej pracy, z drugiej rozwijają kompetencje społeczne, takie jak współpraca czy chęć osiągnięcia celu zespołowego. Zajęcia warsztatowe wspierają w dzieciach samodzielność i budują poczucie wiary we własne siły. Jeśli dodatkowo animatorzy przemycają porcję wiedzy, to rodzice mogą być pewni, że zostanie ona zapamiętana dużo efektywniej niż ta sama wiedza zdobyta w szkolnej ławce”.

warsztaty dla dzieci na imprezę urodziny