Blog

Jak zorganizować dziecku urodziny? Czyli zdradzamy branżowe know-how

mar 25, 2022

Wyobraź sobie organizację imprezy urodzinowej swojego dziecka. Goście, przekąski, tort, atrakcje dla dzieci… Lista jest długa i najczęściej powoduje nie lada stres u rodziców. A przecież chciałbyś, żeby wszystko wyszło perfekcyjnie. My znamy przepis na niezapomniane przyjęcie (czy jak mówią dzieciaki: sztos imprezkę 🙂 ). Dziś zdradzamy nasze branżowe know-how, którym dzielimy się z rodzicami przed imprezami.

Zastanów się, czego potrzebujesz, by do urodzin podejść na luzie i by okazały się najlepszym przyjęciem dla Twojego dziecka? My wiemy. Odpowiedniego przewodnika. Skorzystaj z rad naszych animatorów, którzy wiedzą, jak zorganizować dziecku urodziny – bez stresu, za to z dużą ilością superzabawy.

Czas ma znaczenie

Kiedy zapraszasz gości na przyjęcie, zawsze podajesz im czas rozpoczęcia imprezy. Tym razem trochę ich „przechytrzysz”. Zaplanuj atrakcje na określoną godzinę, a uczestników zaproś pół godziny wcześniej. Dasz tym samym szansę spóźnialskim, by nie stracili ważnych atrakcji urodzinowych. Jednocześnie punktualni goście będą mogli w tym czasie przekazać prezenty, porozmawiać czy coś przekąsić.

To szczególnie ważne, jeśli planujesz zaprosić animatora. Dzieci dołączające do zabaw lub warsztatów po ich rozpoczęciu rozpraszają pozostałych uczestników i same nie do końca wiedzą, co się dzieje.

jak zorganizować dziecku urodziny
prezenty na bok jak zorganizować dziecku urodziny

Prezenty na bok

W dniu urodzin Twoje dziecko doświadcza bardzo wielu bodźców: przyjaciele, prezenty, animator, smakołyki. Najlepiej, jeśli – na ile to możliwe – rozłożycie wrażenia w czasie.

Życzenia i prezenty to bardzo ważne elementy imprezy urodzinowej – szczególnie dziecięcej. Jednocześnie potrafią one mocno zaburzyć przebieg imprezy. No bo wyobraź sobie, że właśnie dostałeś prezent marzeń, na który czekałeś całe wieki! Czy masz ochotę teraz zajmować się czymkolwiek innym? Niespecjalnie. Ale jesteś dorosły i potrafisz to opanować. Twoje dziecko niekoniecznie. Dlatego już wcześniej ustal z nim, że prezenty rozpakujecie po zakończonej imprezie.

Każde miejsce jest dobre na imprezę

Odpowiednie przygotowanie przestrzeni to klucz do sukcesu imprezy. Martwią się o to szczególnie rodzice, którzy organizują urodziny dziecka w domu. Jeśli jesteś jednym z nich, pamiętaj, że każda przestrzeń jest dobra, o ile zadbasz o kilka szczegółów. Oczywiście im więcej miejsca, tym lepiej, jednak doświadczony animator poradzi sobie w każdych warunkach.

Urodziny mogą odbywać się w salonie czy pokoju dziecięcym. Nie musisz ustawiać stolika z miejscami dla wszystkich gości. Odsuń pod ściany możliwie najwięcej sprzętów, pośrodku pomieszczenia pozostaw przestrzeń do działania.

Nasi animatorzy zawsze mają przy sobie magiczną matę, na której realizowane są animacje i warsztaty. Jak wyobrażasz sobie krajobraz w swoim domu po urodzinach kilkulatka? Nie odpowiadaj. Możemy się domyślić! Jednak nasza mata, pozwoli zachować porządek w trakcie zabawy i po imprezie.

każde miejsce jest dobre jak zorganizować dziecku urodziny
wisienka na torcie jak zorganizować dziecku urodziny

Wisienka na torcie

Jeśli zapraszasz na imprezę animatora, pomóż mu działać. Nie rozpraszaj dzieci podczas animacji czy warsztatów – wszelkie inne atrakcje pozostaw na później. Pozwól, żeby tort był przysłowiową… wisienką na torcie! Najlepszy moment na jego podanie i zdmuchnięcie świeczek następuje zaraz po zakończonych zabawach animacyjnych. Dzieci są jeszcze skupione, zwykle zebrane w jednym miejscu, a jednocześnie nie są zajęte zabawami czy warsztatami. Jeśli czujesz taką potrzebę, poproś animatora o pomoc w zaśpiewaniu „Sto lat” i krojeniu tortu.

Jedzenie to nie wszystko

Imprezowe menu stanowi nierzadko dla rodziców duże wyzwanie. Zorganizować obiad? Słone przekąski? A może sam słodki stół? Pomysłów jest wiele, a tymczasem najlepsze będą drobne, szybkie przekąski – tzw. finger foods. Dzieci to nie dorośli, którzy chętnie rozsiadają się przy stole i biesiadują. W tym przypadku sprawdzą się więc wszelkiego rodzaju, słodkie i słone, niewielkie przekąski, które dziecko może złapać w rękę i nie odrywać się od animacji.

Pamiętaj też, żeby nie przesadzić z ilością. Możesz wierzyć lub nie, ale dzieci nie przychodzą na imprezę, by jeść. Dla nich najważniejsza jest wspólna zabawa, a jedzenie nie powinno w niej przeszkadzać. Lepiej więc skupić się na ciekawych zabawach i dobrym przygotowaniu przestrzeni.

No stress!

A na koniec, Rodzicu, nie stresuj się! To ma być przyjemny czas dla całej rodziny. Już nasza w tym głowa, żeby taki był, a imprezę długo wspominali wszyscy goście. Twoją rolą jest się wyluzować i spędzić miły czas ze swoim dzieckiem. Po naszej stronie leży zadanie zorganizowania dziecku niezapomnianego przyjęcia.

jedzenie to nie wszystko jak zorganizować dziecku urodziny