Blog
Zabawy na Halloween dla dzieci – Smak Dzieciństwa podpowiada!
Zabawa numer 1: przerażająca mumia!
W czasie tej zabawy dzieci zostają podzielone na dwie różne grupy. Później każda z nich otrzymuje kilka rolek papieru toaletowego i owija nimi wytypowaną przez dzieci osobę. Zadanie jest bardzo proste, a mianowicie: przemiana kolegi lub koleżanki w mumię! Zabawę można poprowadzić jak konkurs i dać dzieciom czas (np. 5 minut), żeby jak najszybciej uporały się z owinięciem rówieśnika lub rówieśniczki papierem. Dodatkowo sprzątanie po zabawie również może być okazją do konkurencji, bo bardzo łatwo zrobić z tego konkurs: jaka grupa szybciej zbierze skrawki pozostawionego papieru?
Zabawa numer 2: straszne miny!
Do tej zabawy potrzebujemy jedynie muzyki i dość przestrzeni, w której dzieci mogą tańczyć, bo podczas piosenek dzieci wygłupiają się i ruszają. Jednak kiedy tylko muzyka cichnie, pociechy muszą zastygnąć w bezruchu i zrobić straszną, potworną minę.
Zabawa numer 3: upiorna postać!
Dzielimy dzieci na dwie grupy i oddajemy każdej z nich duży karton. Maluchy muszą ustawić się przed kartonem w rzędzie, jeden za drugim, po czym pierwsza osoba podbiega do kartonu i rysuje dowolny element upiornej postaci, później ustawiając się ponownie w kolejce. Dzięki temu dzieci wspólnymi siłami tworzą własnego, nietuzinkowego potwora.
Zabawa numer 4: rozpoznaj strachy!
Do tej zabawy potrzebne będą: chusta i dowolne przedmioty, które później pod nią ukryjemy. Jednak w czasie Halloween powinny być one związane z duszkami i czarownicami. Grę można urozmaicić i zamiast zwykłej chustki, wykorzystać np. miskę z kulkami orbeez (są to hydrożelowe, powszechnie dostępne kulki). Wtedy dzieci muszą wsadzić rękę w chłodne, mokre kulki, co jest dodatkową atrakcją i odgadnąć przedmiot, który uda im się znaleźć.


Zabawa numer 5: straszne balony!
Zabawa polega na tym, że każde dziecko dostaje balon, na którym rysuje dowolnego potwora. Później ten balon dmuchamy i obserwujemy, jak potwór rośnie. Dla dzieci jest to prawdziwa frajda, bo w czasie dmuchania patrzą jak ich monstrum niejako ożywa!
Zabawa numer 6: przeraźliwe potwory!
Jest to kontynuacja z zabawy numer 5. Po tym jak balony z potworami zostały nadmuchane, przywiązujemy je sznureczkiem do jednej z nóg dziecka. Zabawa polega na tym, żeby dzieci goniły za swoimi rówieśnikami w celu nadepnięcia ich balonów. Jednocześnie jednak muszą uważać, żeby nie stracić własnego potwora.
Zabawa numer 7: upiorne kalambury!
Kalambury znają wszyscy – Halloween jest okazją, żeby przygotowane wcześniej hasła wiązały się ze strachami, cukierkami i psikusami!
Zabawa numer 8: zjadanie strasznych kółeczek!
Do tej zabawy potrzebne jest coś, co dzieci mogą zjeść bez użycia rąk. Może to być jabłko lub uwielbiany przez maluchów donat. Dobieramy więc dzieci w pary i w każdej z nich jedna osoba trzyma na sznurku donata, a druga musi zjeść go bez użycia rąk – później następuje zamiana.
Zabawa numer 9: co ze mnie za potwór?
Do tej zabawy potrzebujemy samoprzylepnych karteczek. Na nich zapisujemy imiona bajkowych stworków, czarownic i duszków, po czym naklejamy na czoło każdego dziecka. I od tej pory maluchy muszą dowiedzieć się, kim są. Jednak, żeby nie było tak łatwo, mogą zadawać jedynie pytania, których odpowiedź będzie brzmiała tak lub nie. Na przykład: czy jestem zielonym potworkiem? Czy mogę przenikać przez ściany?
Zabawa numer 10: zadania tylko dla odważnych!
Zadania dla odważnych malców zapisujemy wcześniej na niewielkich karteczkach. Mogą być to wyzwania, takie jak np. zaśmiej się jak czarownica, przez minutę zachowuj się jak stworek lub wydaj z siebie odgłos strasznego ducha. Dla urozmaicenia karteczki z zadaniami można umieścić w nadmuchanych balonach, a maluch będzie musiał go przebić, żeby dostać swoje wyzwanie.
Zabawa numer 11: szalony naukowiec!
Żeby dziecko mogło stać się małym, szalonym naukowcem, potrzebujemy do tego masy solnej. Najprościej zrobić ją według proporcji pół na pół, czyli miska mąki, soli i woda. Wtedy maluchy będą mogły z masy solnej przygotować straszne figurki, często tworząc zupełnie nowe potworki. Takie figurki można później dać do piekarnika (jeśli jest taka możliwość) – musi być on nagrzany do 180 °C – i pieczemy od 10 do 15 minut. Dzięki temu twory małych naukowców będą trwałe, a dodatkowo figurki można pomalować np. farbkami.

Zabawa numer 12: łowienie uciekających jabłek!
Dzielimy dzieci na dwie grupy i dla każdej z nich szykujemy miskę z wodą. W miejsce powinno znaleźć się jabłko, które maluchy będą musiały wyłowić bez użycia rąk.
Zabawa numer 13: projektant strasznych stworów!
Do tej zabawy najpierw należy przygotować wszelkie materiały plastyczne. Mogą to być: bibuła, gazeta, karton, szary papier czy też taśma klejąca. Za ich pomocą dzieci mają za zadanie stworzyć dla siebie wyszukane stroje potworów, w których będą mogły świętować Halloween.
Zabawa numer 14: odgadywanie upiornych dźwięków!
Puszczamy dzieciom wcześniej przygotowane dźwięki, które muszą odgadnąć. Mogą to być odgłosy takie jak: skrzypiące otwieranie drzwi, śmiech czarownicy albo nawoływanie duchów!
Zabawa numer 15: naśladuj potwora!
Jest to inna wersja klasycznej zabawy w lustra. Dzieci muszą być w parach, a wtedy jedno z nich staje się lustrem, które musi naśladować straszne miny kolegi lub koleżanki. To jedna z najprostszych zabaw, ale gwarantuje dużo śmiechu.
